Atmel ATMEGA169-16AU
Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd.
Contact Now
Atmel ATMEGA169-16AU
Brand Name : Atmel
Model Number : ATMEGA169-16AU
MOQ : 1PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999999+PCS
Delivery Time : 2-7 work days
Supplier : Rochester Electronics, LLC
Series : AVR® ATmega
CoreProcessor : AVR
CoreSize : 8-Bit
Speed : 16MHz
Connectivity : SPI, UART/USART, USI
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
NumberofI/O : 54
ProgramMemorySize : 16KB (8K x 16)
ProgramMemoryType : FLASH
EEPROMSize : 512 x 8
RAMSize : 1K x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
DataConverters : A/D 8x10b
OscillatorType : Internal
OperatingTemperature : -40°C ~ 85°C (TA)
MountingType : Surface Mount
Package/Case : 64-TQFP
Contact Now
Atmel ATMEGA169-16AU IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP
Part.ATMEGA169-16AU
ManufactureAtmel
DescriptionIC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LFQFP
CoreAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz