Microchip Technology PIC16HV540-20/P
Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : PIC16HV540-20/P
MOQ : 1PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999999+PCS
Delivery Time : 2-7 work days
Supplier : Microchip Technology
Series : PIC® 16C
CoreProcessor : PIC
CoreSize : 8-Bit
Speed : 20MHz
Connectivity : -
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
NumberofI/O : 12
ProgramMemorySize : 768B (512 x 12)
ProgramMemoryType : OTP
EEPROMSize : -
RAMSize : 25 x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) : 3.5V ~ 15V
DataConverters : -
OscillatorType : External
OperatingTemperature : 0°C ~ 70°C (TA)
MountingType : Through Hole
Package/Case : 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Contact Now
Microchip Technology PIC16HV540-20/P IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
Part.PIC16HV540-20/P
ManufactureMicrochip Technology
DescriptionIC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
CorePIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz